doi: 10.11999/JEIT210267 cstr: 32379.14.JEIT210267
Funds:  Fundamental Research Funds for the Central Universities (N171904010)
  • Received Date: 2021-04-02
  • Rev Recd Date: 2021-09-27
  • Available Online: 2021-10-08
  • Publish Date: 2022-05-25
  • To investigate the in-body transmission mechanism and propose a comprehensive channel model at Human Body Communication (HBC) band, two types of human body model, that is, an anatomical numerical human model and a multi-layer heterogeneous geometric human model, are adopted to derive the path loss characteristics using electromagnetic simulations. The average path losses from the human heart transmitter to each receiver node on the body surface are first calculated by the Time-Domain Finite Integration method incorporated with the human model. A comprehensive logarithmic path loss model with a linear regulation term is proposed based on the surface wave propagation mechanism to describe the channel characteristics accurately. The shadow fading in decibel is found to follow Normal distribution. The simulation and experimental measurement results demonstrate that the proposed path loss model can well characterize the implant channel characteristics for 10~50 MHz HBC band signals. Using the anatomical numerical human model to perform the channel modeling and channel characteristics study in this frequency band can improve the accuracy and reliability of the constructed implant channel model. This work is the first time to construct the in-body to on-body path loss model for ultra-wideband 10~50 MHz signals at the HBC band.
  • loading
  • [1]
    [2]
    [3]
    [4]
    [5]
    [6]
    [7]
    [8]
    [9]
    [10]
    [11]
    韦保林, 岳宏卫, 周茜, 等. 2.5~6.0 GHz信号的体内植入式信道特性分析及建模[J]. 电子与信息学报, 2013, 35(8): 2019–2023. doi: 10.3724/SP.J.1146.2012.01741
    WEI Baolin, YUE Hongwei, ZHOU Qian, et al. Analysis and modeling of 2.5~6.0 GHz signal propagation channel for human body implant[J]. Journal of Electronics &Information Technology, 2013, 35(8): 2019–2023. doi: 10.3724/SP.J.1146.2012.01741
    [12]
    [13]
    [14]
    [15]
    ITO K, HAGA N, TAKAHASHI M, et al. Evaluations of body-centric wireless communication channels in a range from 3 MHz to 3 GHz[J]. Proceedings of the IEEE, 2012, 100(7): 2356–2363. doi: 10.1109/jproc.2012.2190129
    [16]
    [17]
    ANDREUCCETTI D, FOSSI R, and PETRUCCI C. An internet resource for the calculation of the dielectric properties of body tissues in the frequency range 10 Hz–100 GHz[EB/OL]. http://niremf.ifac.cnr.it/tissprop/, 2021.
    [18]
    [19]
    HAQUE M I, YAMADA R, SHI Jingjing, et al. Channel characteristics and link budget analysis for 10–60MHz band implant communication[J]. IEICE Transactions on Communications, 2021, E104.B(4): 410–418. doi: 10.1587/transcom.2020EBP3075