A True Random Number Design of Low Power and High Noise Source
doi: 10.11999/JEIT190719 cstr: 32379.14.JEIT190719
  • Received Date: 2019-08-29
  • Rev Recd Date: 2020-03-04
  • Available Online: 2020-03-31
  • Publish Date: 2020-10-13
  • Through the research of a True Random Number Generator (TRNG), which is a low-power and high-noise source, a new type of low-frequency clock is designed. It can amplify the thermal noise of resistance more than 100 times, thus reducing the bandwidth and resistance value of the circuit, reducing the area and power consumption of the circuit, and making the jitter of low-frequency clock reach 58.2 ns. The circuit is designed by SMIC 40 nm CMOS technology. The flow sheet and test are completed. The output speed of TRNG ranges from 1.38 to 3.33 Mbit/s. The overall power consumption of the circuit is 0.11 mW and the area is 0.00789 mm2. The output of random number meets the test requirement of AIS31 true random number entropy source, and passes the security test of National Secret 2.
  • loading
    辛可为, 吕方旭, 王建业, 等. 适用于4通道100 Gbps SerDes的两级架构正交12.5 GHz低功耗低抖动时钟发生器[J]. 空军工程大学学报: 自然科学版, 2019, 20(5): 64–69.
    XIN Kewei, LÜ Fangxu, WANG Jianye, et al. A 12.5 GHz clock generator applicable for 4 way 100 Gbps high speed serial interface circuits[J]. Journal of Air Force Engineering University:Natural Science Edition, 2019, 20(5): 64–69.