A Capacitor-less Low Dropout Regulator with Fast Response
doi: 10.11999/JEIT181060 cstr: 32379.14.JEIT181060
  • Received Date: 2018-11-20
  • Rev Recd Date: 2019-03-07
  • Available Online: 2019-04-10
  • Publish Date: 2019-11-01
  • A novel technique for increasing the load response speed of Capacitor-Less Low-DropOut linear regulator (CL-LDO) is proposed to improve the transient response of CL-LDO when its load current changes. With an additional fast signal feedback path, the CL-LDO can achieve fast transient response so that the overshoot and undershoot of its output voltage can be dramatically reduced. A CL-LDO with fast response is realized in 0.18 μm CMOS and occupies an active area of 0.00529 mm2. The CL-LDO has an output voltage of 1.194 V when the input supply voltage ranges from 1.5 V to 2.5 V. When the load current changes from 100 μA to 10 mA with the rise and fall time of 1 μs, the output of LDO can be recovered from its overshoot and undershoot to a stable voltage within 489.537 ns and 960.918 ns, respectively. Compared with a traditional CL-LDO without this proposed technique, the transient response speed of this CL-LDO is increased by 7.41 times. The overshoot and undershoot of the output voltage is decreased by 35.3% and 78.1%, respectively.